Przez ostatnie pięć lat Joseph żył na marginesie społecznym. Przyczyną takiego stanu rzeczy był stan zdrowia: zmiany skórne, które pokryły całą powierzchnię jego ciała, wzbudzały niechęć otoczenia, a trapiące przykurcze uniemożliwiły poruszanie się. 24 godziny po tym, jak postawiono diagnozę i zastosowano leczenia znaczna część zmian ustąpiła, a po niespełna tygodniu pacjent był w stanie samodzielnie usiąść. Tak działa misja medyczna Doctors Africa.
Szeroki uśmiech pacjenta to najwspanialsza nagroda i motywacja dla lekarzy z misji medycznej Doctors Africa, na której czele stoi członek Instytutu Kardiologii CM UJ – dr hab. Bartłomiej Guzik. Misji realizowanej przez Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum przy współpracy z Fundacją Centrum Dobroczynności Lekarskiej. Tworzona przez lekarzy i studentów UJ CM misja to nie tylko konsultacje specjalistyczne, badania lekarskie i zabiegi, ale także edukacja i walka z wykluczeniem społecznym.
Dzięki projektowi DoctorBaby (prof. Robert Jach, lek. Andrzej Zmaczyński, lek. Karolina Zeman, lek. Ewa Zabiegło) kobiety zyskują szansę na posiadanie dziecka, są diagnozowane i leczone pod kątem stanów przednowotworowych i nowotworów, a także innych schorzeń ginekologicznych.
Noworodki i wcześniaki, niejednokrotnie urodzone ze skrajnie małą masa ciała czy w zatrzymaniu krążenia, są zaopatrywane przez lekarzy z DoctorNewborn (lek. Katarzyna Starzec i stud. Weronika Lebowa). Tutaj opiekę medyczną mogą uzyskać również starsi pacjenci pediatryczni.
DoctorHeart (dr hab. Bartłomiej Guzik, lek. Joanna Choma) to nie tylko pacjenci kardiologiczni, ale też ci ze schorzeniami internistycznymi. Obrzęk płuc, hipokalcemia z podręcznikowymi objawami tężyczki czy COVID-19 to tylko niektóre ze schorzeń, z jakimi przyszło mierzyć się lekarzom podczas tegorocznej misji.
Joseph i inni pacjenci z problemami skórnymi trafiają pod opiekę dr Joanny Sułowicz z projektu DoctorSkin. Dzięki kremom z filtrem UV oraz produktami do pielęgnacji skóry dzieci dotknięte albinizmem zyskały ochronę przed niekorzystnym wpływem promieniowania słonecznego na ich wrażliwą skórę.
Podczas misji medycznej zrealizowanej w 2021 grupie dziewięciu lekarzy i studentów udało się wykonać łącznie ponad 1500 konsultacji specjalistycznych i drobnych zabiegów czy badań USG, a także kilkadziesiąt dużych operacji ginekologicznych. – Dziennie mogliśmy skonsultować trzydzieści parę kobiet, z których część musiała być poddana zabiegom – mówi lek. Andrzej Zmaczyński o projekcie DoctorBaby. – Tymczasem w pierwszym dniu pobytu przyszło do nas 100 kobiet, prosząc o konsultacje.
– Afryka uczy pokory i przypomina, na czym polega prawdziwa medycyna. Nie na teleporadach, ale na tym, by człowieka zobaczyć, dotknąć, chwycić za rękę i leczyć, do skutku – podsumowuje prof. Robert Jach, szef Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, uczestnik misji.
Mieszkańcom Afryki takie wsparcie medyczne jest niezwykle potrzebne, dlatego lekarze z DoctorsAfrica nie przestają działać i już planują kolejne wyjazdy.